24 czerwca udaliśmy się zwiedzić Zamek w Malborku, który jest najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy. Ten malowniczo usytuowany nad Nogatem kompleks trzech zamków, przez 150 lat był stolicą państwa krzyżackiego.

Początki zamku sięgają drugiej połowy XIII wieku.

Od 1309 roku Malbork był siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą jednego z najpotężniejszych państw średniowiecznej Europy. Jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, o powierzchni około 21 hektarów, arcydziełem architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza.

W 1997 roku Zamek w Malborku wpisano na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zwiedzanie obyło się z profesjonalnym przewodnikiem.

Po południu udaliśmy się do miejscowości Jantar do pensjonatu „Laguna” gdzie mieliśmy zakwaterowanie i nocleg. Po obiadokolacji udaliśmy się na spacer nad morze. Dla wielu uczestników było to pierwsze spotkanie z Bałtykiem. Wieczorny spacer plażą zostawił niezapomniane wspomnienia.

25 czerwca 2019r po wspólnym śniadaniu specjalnym busem z napędem elektrycznym udaliśmy na przejażdżkę po miejscowości Jantar, która zakończyliśmy na pięknej plaży gdzie z przyjemnością wypoczywaliśmy. Kolejnym etapem naszej wycieczki był wyjazd do miejscowości Stegna. W smażalni ryb zjedliśmy pysznego dorsza. Chętni udali się na spacer brzegiem morza. Ostatni zakup pamiątek w Stegnie. O godzinie 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Środowiskowego Domu Samopomocy w Starych Święcicach. Na miejsce dotarliśmy wieczorem bardzo zadowoleni bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.

Cele ogólne

– Rozbudzanie zainteresowań uczestników,

– Przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania z historią, zwiedzania miejsc historycznych,

– Rozwijanie wrażliwości estetycznej,

– Rozwijanie umiejętności dostrzegania ,rozumienia i przeżywania wartości wizualnych otaczającego środowiska poprzez kontakt bezpośredni,

– Wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole,

– Kształtowanie postawy akceptacji innych w grupie,

– Pozyskiwanie nowej wiedzy i doświadczeń.